english polish german

Oferta dla kościoła

Każdy dom Boży wymaga najstaranniejszego dobrania oświetlenia. Przy wyborze i zamówieniu trzeba się kierować stylem w jakim jest wybudowana świątynia oraz wykończeniem w środku. Trzeba pamiętać, że oświetlenie wieszane jest dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń, czyli na lata. Każda zmiana np. wysokości wymaga zaangażowania profesjonalnej firmy. Dlatego warto powierzyć zaprojektowanie oświetlenia firmie, która umie zaprojektować wykonać jak i zawiesić stworzone dzieło.

Firma Mielczarek-Kulak świadczy szeroki wachlarz usług dla kościołów. Podejmiemy się projektowania, naprawy, rekonstrukcji i renowacji oświetlenia. Dzięki bardzo dużej praktyce i wykształceniu w dziedzinie oświetlenia jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać to, co najbardziej pasuje i powinno znaleźć się w danym obiekcie. Zarówno nowoczesnym jak i klasycznym. Uważamy, że oświetlenie, które wykonujemy jest na najwyższym poziomie. Inni, również zagraniczni, wykonawcy mogli by się od nas uczyć, gdyż  wyroby z Wenecji, Wiednia, Hiszpanii są produkowane w fabrykach w setkach sztuk, co zabija ich indywidualizm i sprawia, że stają się produktem masowym a nie oświetleniem artystycznym. Są to wyroby przemysłowe niskiej klasy i wartości tzw. jednorazowe sztance.

U nas każde oświetlenie to pojedyncza sztuka, wykonana przez artystę, jak rzeźba. Przy zamówieniu brane są pod uwagę potrzeby parafii, co w połączeniu z naszymi umiejętnościami i możliwościami pozwala stworzyć oświetlenie wyjątkowe, na pokolenia. Każda sztuka jest sygnowana i jest naszą mała perełką w oku.

Artyści i Architekci we Włoszech wystąpili do Papieża z prośbą, by nowopowstające kościoły przestały straszyć swoją architekturą i wykończeniem wnętrza. Apelują, by kościoły bardziej przypominały budownictwo sakralne.

My, artyści-plastycy polscy, powinniśmy również prosić episkopat o utworzenie komisji, w której skład weszliby najbardziej szanowani i najlepiej wykształceni architekci, plastycy, malarze i rzeźbiarze. Komisja powinna mieć pieczę nad budownictwem sakralnym i wykończeniem wnętrz. Przez ostatnie lata powstało bardzo wiele kościołów, które szpecą swoją architekturą przepiękne polskie pejzaże, nie pasują do środowiska górskiego, do rozległych równin, pojezierza czy starych malowniczych miasteczek i miast.

Jako artysta-plastyk znająca się na oświetleniu (od urodzenia wzrastałam w tym środowisku) mogę powiedzieć, że pojawia się w kościołach np. oświetlenie z rur rusztowaniowych i tym podobnych niestosownych elementów. Jeżeli architekt jednak zdecyduje, że muszą to być rury, to tylko zaprojektowane przez specjalistę od oświetlenia, który zna się również na dobrej, pięknej sztuce nowoczesnej. Ta nie polega bowiem na przypadkowym zestawieniu byle jakich elementów, ale na skomponowaniu, bardzo skomplikowanych nieraz, detali na najwyższym poziomie.

Architekt wnętrz pobiera duże sumy za zaprojektowanie wystroju i pseudonowoczesnego oświetlenia, które w efekcie straszy swoja brzydotą. U nas w pracowni znawca oświetlenia, artysta-plastyk, zaprojektuje odpowiednie oświetlenie do danego wnętrza, zarówno nowoczesnego jak i stylowego.

Za wykonanie projektu nie pobieramy dodatkowych opłat.

Stan współczesnego malarstwa w kościołach

Jako malarz i grafik chciałabym zwrócić uwagę na malarstwo sakralne. W nowopowstałych kościołach bardzo często – za często – są wieszane głównie ikony. Są to obrazy tzw. bezpieczne, których nikt nie skrytykuje, choć nie są one bliskie naszemu polskiej tradycji. W Polsce powinny być prezentowane obrazy o polskim charakterze i korzeniach. Tymczasem, bliskie naszej tradycji, realistyczne figuralne obrazy, maluję tylko dla kościołów rosyjskich. Apeluję więc: Opierajmy się na sztuce rodzimej polskiej, zarówno w architekturze, rzeźbie, malarstwie i oświetleniu. To co prawosławne, włoskie, weneckie, wiedeńskie czy hiszpańskie, zostawmy innym, szczególnie to, co produkowane jest na masową skalę. Sztuka sakralna niech zostanie sztuką lokalną, tak jak było kiedyś!