english polish german

Historia firmy

Nasze dzieje:

2018r.

Wykonanie na zamówienie oświetlenia obrazów w Parafia pw. Św. Jana Chrzciela w Żarach.

Zaprojektowanie kompletu oświetlenia w stylu Flamand dla Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie.

Przeprowadzenie renowacji świeczników dla Polska Akademia Nauk Zakład Działalności Pomocniczej w Warszawie.

Rekonstrukcja lampy biurkowej Marszałka Józefa Piłsudskiego (uzupełnienie toczonych części mosiężnych, staromodna instalacja elektryczna, dobranie szklanego klosza z epoki.) dla Muzeum w Sulejówku.

Wykonanie napraw lamp dla Ambasada Królestwa Belgii.

2017r.

Kontynuowanie współpracy z Pijalnią Czekolady E. Wedel. W remontowanych lokalach znajdują się kinkiety i żyrandole wykonane w naszej pracowni.

Wykonanie renowacji żyrandola dla Muzeum Warszawy.

Naprawa oświetlenia dla Teatru Żydowskiego.

Wykonanie kompleksowego oświetlenia dla Hotelu i Restauracji Nowy Dwór Jolanta Podgórska-Migut.

Naprawa chanuki dla Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dostawa żyrndoli art déco do Narodowego Banku Polskiego.

Wykonanie podświetlaczy dla parafii pw. św. Jana Chrzciela w Żarach.

2016r.

Wykonanie kompleksowego oświetlenia: żyrandoli, kinkietów i lamp do Hotelu Brochów.

Kontynuowanie współpracy z Pijalnią Czekolady E. Wedel. W remontowanych lokalach znajdują się kinkiety i żyrandole wykonane w naszej pracowni.

Przeprowadzenie renowacji żyrandoli w gabinetach pani konserwator dla Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Nawiązanie współpracy z O&O European Design Projektowanie Wnętrz Warszawa.

2015r.

Wykonanie Apliki na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP ul Wiejska 10, 00-902 Warszawa.

Renowacja Żyrandola 8 pł. i 16 pł. do Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Wykonanie stylowych kinkietów według rysunku technicznego dla Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawiązanie współpracy i wykonanie oświetlenia według projektu i rysunku do remontowanych lokali Pijalni Czekolady E. Wedla.

Wykonanie kopii Latarni do ręki Maura dla muzeum w Poznaniu odział Rogalin.

Realizacja oświetleni według projektu architekta do Cafe Mozaika sp. z o.o.

Przeprowadzenie renowacji lamp stojących w amfiteatrze w Operze Narodowej w Warszawie.

Renowacja lampy biurowej dla Polskiej Akademii Nauk.

Zrealizowanie wygranego przetargu dla Muzeum Warszawy. Prace obejmowały kompleksową renowacje i rekonstrukcje czterech żyrandoli. Oświetlenie zawiśnie w odnowionej siedzibie Muzeum Warszawy na starym mieście.

Przeprowadzenie renowacji żyrandoli kryształowych w sali konferencyjnej Polskiego Radia na obchody 90 lat istnienia. Dorobienie brakujących liści kryształowych do żyrandoli z minionego wieku. Link

2014r.

Wykonanie renowacji i rekonstrukcji oświetlenia na podstawie zdjęć do Pałacu w Rogalinie. Zleceniodawca Muzeum narodowe w Poznaniu.

2013r.

Wykonanie lamp do Pałacu Prezydenckiego

Współpraca z E. Wedel

2012r.

Wykonanie renowacji oświetlenia do gabinetów Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

2011r.

Wykonanie lampę i kinkietów do prywatnej sypialni pani prezydentowej Anny Komorowskiej.

2010r.

Wykonanie kinkietów w stylu „Księstwo Warszawskie” dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

2009r.

Odwiedziny telewizji TVN Warszawa w naszej pracowni. Jeden odcinków programu „Odrobina Miasta” został poświęcony firmie Mielczarek-Kulak.

Wyjeżdżając z polskiej stolicy, warto też zrobić zakupy. Lonely Planet poleca doskonałe lampy z Fabryki Wyrobów Oświetleniowych na Emilii Plater 36
Lonely Planet's, Best in Travel, 2009 r.

2007r.

Przepiękny album o pracowniach rzemieślniczych w Warszawie.
Vox Humana, Rzemieślnicy Warszawy, Magdalena Stopka, Warszawa 2007, str. 93

Wyroby warszawskiej pracowni zdobią Zamek Królewski, Pałac Prymasowski, Teatr narodowy, gdańską kamienicę Uphagena, Muzeum Chopina, zamek w Zamościu, a także Pałac Kultury i gmach dawnego Komitetu Centralnego.
Specjalistyczna Pracownia Artystycznych Wyrobów Oświetleniowych – pod tą przydługą nazwę kryje się firma naprawdę wyjątkowa. Jedna z niewielu na świecie, w której można zamówić kryształowy żyrandol będący wierną kopia oświetlenia Wersalu lub Pałacu Zimowego.
...W ofercie pracowni jest oświetlenie prawie ze wszystkich epok. Barok, rokoko, Ludwik XV i XVI, empir, Księstwo Warszawskie, secesja. Praktyczni, co klient, to nowy model- wyjsnia szef. – U nas nic nie robi się seryjnie. Przez ponad 60 lat zrobiliśmy setki, a może tysiące projektów. Spora grupa żyrandoli i świeczników to wierne kopie sławnych oryginałów.
– W mojej pracowni od dawna zajmujemy się klonowaniem, bo nasze kopie są podobne do oryginałów jak klony, jak dwie krople wody – śmieje się Kulak....
Angora, Wersal przy Twardej, Krzysztof Różycki, nr 4, 28 stycznia 2007, str 28

Wykonanie żyrandoli, kinkietów i świeczników do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

2006r.

Wszędzie wiszą i stoją lampy. Setki, każda inna. Ludwiki, flamandy, wieloramienne żyrandole w stylu Marii Teresy, Księstwa Warszawskiego, cesarstwa i art deco. Z mosiądzu, złociście lśniące lub patynowane, w szacie kryształowej lub bez. Kilku fanatyków sztuki ręcznej czyści je, cyzeluje, montuje, konserwuje. W witrynie i wewnątrz ich sklepu przy ul. Emilii Plater w Warszawie nie ma centymetra wolnego miejsca.
Pracownie lamp prowadzi Andrzej Kulak. – Zacząłem pracować tu jako 22-latek – mówi. – Właśnie minęło 36 lat, całe moje dorosłe życie. Kunsztu uczyłem się od teścia, Piotra Mielczarka, który założył tę firmę w 1941 roku. Moja wspólniczką jest żona Anna, po wakacjach dołączy trzecie pokolenie. Nasz syn Maciej właśnie kończy studia...
National Geographic Polska, Magdalena Stopka, nr 7, 2006, str. 114

2005r.

Rekonstrukcja świecznika kryształowego do małej jadalni w kamienicy Uphagena w Gdańsku dla muzeum miasta Gdańska

2004r.

Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie nadaje Andrzejowi Kulakowi Złotą Honorową Odznakę Rzemiosła
Warszawa, 18 czerwca 2004r.

Renowacja żyrandoli i wykonanie kinkietów podświetlających obrazy w pijalni czekolady
E. Wedel na ul. Szpitalnej
Warszawa, sierpień 2004r.

2003r.

Wykonanie oświetlenia dla rezydencji ambasadora Cypru w Warszawie

2000r.

Zdobycie I nagrody na VIII Międzynarodowych Targach Sprzętu Oświetleniowego i Osprzętu Elektrycznego w Warszawie za komplet żyrandoli i kinkietów w stylu Barokowym i Flamandzkim

1993r.

Mistrzowie Warszawy. Kandelabry, świeczniki, kinkiety...
W pracowni pana Piotra wiszą setki kryształowych żyrandoli, świeczników, kandelabrów. Nawiązane na drucik, przemyślnie oszlifowane kryształy mają kształty kuliste – sypiące tęczowymi refleksami, podłużne, jak spływająca łza, albo wielokątnie i spłaszczone...
Nie da się zliczyć, ile to wspaniałych dzieł sztuki stworzył mistrz Piotr Mielczarek przez 60 lat pracy w zakładzie rzemieślnika-artysty sztuki oświetleniowej. Zaraz po wojnie założył własny zakład przy ul. Królewskiej 49, który następnie przeniósł na ul. Emilii Plater 36, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
O jego dokonaniach mówią niezliczone dyplomy wiszące na ścianach, a także opasły tom kroniki i księga pamiątkowa. Rozpoczyna ją wpis księdza prymas Stefana Wyszyńskiego, składającego podziękowania za ogrom pracy włożony w rekonstrukcję oświetlenia wielu polskich kościołach...
To właśnie z jego pracowni pochodzi wiele znakomitych rekonstrukcji zabytkowych żyrandoli, świeczników i kandelabrów zdobiących sale zamkowe. Największy zaś i najwspanialszy to 28-płomienny żyrandol w Sali Canaletta.
Życie Codzienne, 26 stycznia 1993 r.

1985r.

Złoty medal na V Wystawie Rzemiosła Artystycznego

Uchwałą Rady Państwa z dnia 9 stycznia 1985r. Piotr Mielczarek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

1979r.

Złoty medal w Warszawskiej wystawie rzemiosł artystycznych za wysoką jakość prezentowanych eksponatów.

1978r.

Minister Kultury i sztuki nadaje Piotrowi Mielczarkowi honorowy tytuł Mistrza rzemiosł Artystycznego
Warszawa, 28 kwietnia 1978r.

1976r.

Oświetlenie zamkowe wykonują rzemieślnicy
Oświetlenie Zamku Królewskiego w Warszawie to cały zestaw żyrandoli korpusowych i kryształowych, przyściennych ampli i kandelabrów. Wiele z egzemplarzy oświetlenia wykonywanych jest przez rzemieślników...
Pracownia Rękodzielnicza Wyrobów Oświetleniowych Piotra Mielczarka z Warszawy wykonała w czynie społecznym model żyrandola, który posłuży do rekonstrukcji serii żyrandoli wg tego oryginału. Będą one zawieszone w salach parterowych Zamku. Warszawskiej pracowni powstały również dwa modele oryginalnych świeczników z XVII w...
Przy okazji warto wspomnieć iż Piotr Mielczarek przekazał przed dwoma laty na Zamek wykonany w czynie społecznym duży żyrandol kryształowy który przyozdobi Sypialnie Króla.
Kurier Polski, nr 119, 27 maja 1976r.

1975r.

Złoty Medal za wzorowe wykonawstwo eksponatów prezentowanych z okazji XXX-lecia wyzwolenia Warszawy.

1973r.

Człowiek, który rozświetla mroki
Rozległa witryna sklepu i pracowni artystycznych wyrobów oświetleniowych Piotra Mielczarka przy ul. Emilii Plater w Warszawie przyciąga oczy licznych przechodniów. Zgromadzono tu bowiem jego dary na Zamek Królewski w Warszawie: piękne barokowe świeczniki, rokokowe kandelabry, stylowe kariatydy podtrzymujące lampy, kryształowe latarnie, które zawisną na klatkach schodowych.
Lampy, świeczniki, kinkiety, żyrandole kryształowe, ample – stylowe i nowoczesne – wypełniają szczelnie wnętrze sklepu i pracowni. Organizacja pracy jest tu zgoła zegarmistrzowska, wszystko w idealnym ładzie, każdy drobiazg we własnej, numerowanej szufladzie...
Oto warszawski Aladyn, który mówi o sobie, że największą satysfakcję daje mu rozświetlenie ludziom mroku . Sława uznania w księdze pamiątkowej, 46 medali uzyskanych na licznych wystawach, liczne dyplomy – wszystko to cieszy. „Ktoś bardzo mądry – mówi pan Mielczarek – powiedział, iż swą praca rozświetlam mroki tej ziemi. Te słowa sprawiły mi największą satysfakcję”.
Leon Janowicz, Kurier Polski 1973r.

1967r.

Związek Izb Rzemieślniczych przyznaje Piotrowi Mielczarkowi medal złoty za wysoką jakość eksponatów na ogólnopolskiej wystawie wyrobów artystycznych rzemiosła

Warszawa, kwiecień 1967r.

1964r.

Izba Rzemieślnicza w Warszawie nadaje Ob. Piotrowi Mielczakowi Złotą odznakę Rzemiosła za zasługi położone na polu prac społecznych i zawodowych
Warszawa, dnia 3 października 1964r.

1963r.

Warsztat P. Mielczarka znany jest również dobrze w kołach filmowców, często bezpłatnie korzystających z rekwizytów oświetleniowych koniecznych do kręcenia filmów. Oglądaliśmy je m.in. w filmach: „Spotkanie w Bajce”, „Gangsterzy i filantropi” i wielu innych.
Kurier Polski nr 96, 24 kwietnia 1963r.

1956r.

Specjalistyczny Zakład Elektromechaniczny Artystycznych Wyrobów Oświetleniowych otrzymał Srebrny Medal za artystyczne wyroby oświetleniowe wystawione w Teatrze Narodowym w Warszawie

1941r.

Powstanie Specjalistycznego Zakładu Elektromechanicznego Artystycznych Wyrobów Oświetleniowych